Din kurv er lige nu tom!
Sværhedsgrad
Nem
Tid
30 min
Portioner
1
Opskrift
Opskrift af GOURMET ENGROS
Denne Grand Marnier-creme er en rig og aromatisk dessertkomponent, der kombinerer klassisk konditorhåndværk med moderne stabiliseringsteknik. Den bygger på en custard-lignende base af mælk, fløde, æggeblommer, sukker og maizena, tilsmagt med frisk appelsinskal, vaniljestænger og Grand Marnier – en ikonisk appelsinlikør med dybde og finesse.
Blandingen varmes nænsomt op til legering og bindes med Texturas Iota (carrageenan), som sikrer en stabil, glat struktur uden at gøre cremen tung. Iota giver en formbar og elastisk konsistens, der holder både i støbning, quenelling og sprøjtning. Efter kogning og blending nedkøles cremen og blendes igen med en lille mængde Xantana, hvilket forhindrer væskeseparation og giver en ensartet, stabil creme ved service.
Smagsprofilen balancerer den cremede base med sødme fra sukker og fedme fra fløde – og løftes af citrusens friske olier og Grand Marniers varme, spirituøse karakter. Resultatet er en silkeblød creme med aroma, struktur og visuel elegance.
Cremen egner sig til en bred vifte af anvendelser: som fyld, støbt komponent, quenelle eller lag i anrettede desserter. Den fungerer særligt godt i kombination med mørk chokolade, nødder, kaffe, brændt sukker eller syrlige frugtelementer.
Fremgangsmåde
Alle ingredienser (minus Xantana) kommes i Termomixer
Blendes til 90ºC grader
Afkøl
Blend med Xantana
Ingredienser
600 g
Piskefløde
400 g
Sødmælk
20 g
Maizena
4 stk
Æggeblommer
250 g
Sukker
2 stk
7,5 g
Iota
2 stk
Appelsinskal
1 dl
Grand Marnier
Opdag produkterne
udviklet i verdensklasse køkkener
Relaterede opskrifter
Dild-granite med limesaft
Dild-granite med limesaft
Røget salt-chokolade med whisky
Røget salt-chokolade med whisky
Gedeost sorbet
Gedeost sorbet
Egetræ iscreme
Egetræ iscreme
AROMA & OPRINDELSE
Vanilje
Vanilje dækker et udvalg af stænger og vaniljeprodukter med forskellig oprindelse, aroma og anvendelse i det professionelle køkken.
Sortimentet omfatter blandt andet Tahiti-vanilje fra Bora Bora Grand Cru, Bourbon Grand Cru vanilje fra Madagaskar samt øvrige typer som Pompona vanilje, vaniljestænger fra udvalgte oprindelser og vaniljesukker.
Tahiti-vanilje har en intens, frugtig aroma med noter af karamel, chokolade, svesker og lakrids. Bourbon vanilje fra Madagaskar har en mere klassisk, intens og let røget profil med høj koncentration af naturligt vanillin.
Pompona vanilje har korte, brede og kødfulde stænger med en rund og frugtig smag. Vaniljesukker giver nem og ensartet dosering i bagværk, cremer og desserter.
Produkterne kan bruges i desserter, konditori, cremer, bagværk, saucer og infusioner, hvor vaniljens aroma skal bidrage tydeligt til det færdige resultat.

Relaterede produkter
Import fra hele verden
