Din kurv er lige nu tom!
Sværhedsgrad
Middel
Tid
120 min
Portioner
1
Opskrift
Opskrift af GOURMET ENGROS
Denne iscreme udnytter den dybe og komplekse smagsprofil fra 175 års te (fra Perchs) og kombinerer den med fløde, mælk og vanilje til en rund og velafbalanceret isbase. Ved at infusere teen sous vide ved 75 °C i to timer udtrækkes både aroma og farve nænsomt og præcist – uden bitterhed.
Efter infusion sies teen fra, og mælke- og flødebasen legeres med æggeblommer og sukker. Husblas tilsættes for stabilitet, og den varme masse hældes over hvid chokolade, som smelter og tilføjer sødme og fylde. Når massen er homogen, støbes den i pacobægre og fryses til senere opkøring.
Resultatet er en raffineret og cremet is med noter af sort te, vanilje og hvid chokolade – oplagt som dessert i sig selv eller som del af en kompleks anretning med blomster, citrus eller nødder.
Piskefløde, sødmælk, og te pakkes i vaccum pose
I vandbad eller ovn ved 75ºC i 2 timer
Sigt fint gennem etamine eller osteklæde
Leger massen med æggeblommer til 84ºC
Tilsæt husblas, pisk godt og hæld over chokoladen
Når chokoladen er smeltet hældes massen på Pacobæger
Afkøl og frys
Ingredienser
200 g
Piskefløde
300 g
Sødmælk
10 g
175 års te (Kan købes ved Perchs)
125 g
Sukker
1 stk
90 g
Æggeblommer
150 g
1,5 stk
Husblas
Opdag produkterne
udviklet i verdensklasse køkkener
Relaterede opskrifter

Rabarber iscreme
Rabarber iscreme

Hvid chokolade ganache
Hvid chokolade ganache

Mascarpone sorbet
Mascarpone sorbet

Krystalliseret hvid chokolade
Krystalliseret hvid chokolade
Intensitet & Finesse
Chokolade og Coffola: kompromisløs kvalitet i hver bid
Felchlins Grand Cru-chokolade og den banebrydende Coffola-couverture sætter nye standarder for smag og håndværk. Her får du adgang til terroir-baseret chokolade og en kaffe-couverture uden kakao, begge med silkeblød struktur og dybe smagsnoter. Perfekt til ganache, overtræk, cremer og desserter, hvor råvarekvalitet og præcision er afgørende. Skabt til dig, der arbejder med detaljer – og smag, der skal huskes.

Relaterede produkter
Import fra hele verden